• Dolar
  17.909
 • Euro
  18.503
 • Ç.Altın
  1.654
 • Altın
  1.029
KIRIKKALE
33°
02:14

Öğleye kalan Süre

MHP’li Halil Öztürk TBMM’de çiftçinin zararının karşılanmasını istedi

MHP Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, geçtiğimiz hafta sonu Kırıkkale’de yaşanan aşırı yağış ve sel baskınlarının neden olduğu zararların karşılanmasını istedi.


İLÇE İLÇE MEYDANA GELEN ZARARLARI SAYDI
Milletvekili Öztürk TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Kırıkkale’de yaşanan felaketin ayrıntılarına değinerek ilçe ilçe meydana gelen zararları dile getirdi. Öztürk: “Son günlerde özellikle İç Anadolu; seçim bölgem Kırıkkale ve ilçeleri gibi aşırı ve kuvvetli yağışlara maruz kalmaktadır. Nitekim geçtiğimiz hafta sonu; Kırıkkale Keskin, Bahşılı, Karakeçili, Sulakyurt ve Delice ilçelerimiz ile köylerimizde yaşanan şiddetli sağanak ve dolu, çok sayıda ekili alana zarar vermiştir. Baktığımızda; Keskin merkez ve ilçemize bağlı; Kurşunkaya, Konur, Konurhacıobası, Eminefendi, Karafakılı, Çipideresi, Turhanlı, Cin Ali Uşağı, Eminefendi, Barak, Barakobası, Üçevler, Esatmüminli, Esatumunlu, Ortasöken, Çalış, Göktaş, Eskialibudak Köylerimizde dolu nedeniyle tarım arazilerinde zarar büyüktür. Yaklaşık 20 bin dekar buğday, arpa, nohut ve yağlık ayçiçeği alanlarında, bölgesine göre yüzde 30-70 oranında, Cankurtaran Köyümüzde 10 bin dekar buğday, arpa, nohut ve yağlık ayçiçeği alanlarında yüzde 100 oranında zarar meydana gelmiştir. Karakeçili İlçe merkezi ve Sulubük Köyü’nde dolu nedeniyle 16 bin dekar buğday, arpa, yağlık ayçiçeği ve nohut alanlarında, yaklaşık yüzde 40-80 oranında zarar görmüş olup; sel nedeniyle 2 bin dekar arazide de yüzde 20 oranında zarar oluşmuştur. Sulakyurt İlçe merkezi ve Ortaköy, Çevrimli, Yağbasan, İmamoğluçeşmesi, Sarıkızlı, Ağaylı, Yeşilyazı, Akkuyu Köylerimizde sel ve dolu nedeniyle 21 bin 600 dekar buğday, arpa, bağ, sebze, meyve, kavun, karpuz alanlarında % 80’lere varan hasarlar meydana gelmiştir. Yine Delice İlçe merkezimiz ile Tatlıcak, Aşağıihsangazili, Halitli, Çatallı, Karakoyunlu, Ocakbaşı, Yeniyapan Köylerimizde aşırı yağış ve sel nedeniyle 50 bin dekar buğday, arpa, sebze ve bağ alanlarında yüzde  40-90 arasında değişen oranlarda zarar gerçekleşmiştir. Bahşılı İlçemize bağlı Karaahmetli, Kömürcüler, Küreboğazı ve Sarıkaya Köylerinde de 30 bin 300 dekarlık alanda lavanta, buğday, arpa, nohut, çörekotu, sebze ve meyve gibi ekili alanlarda yüzde 50 ve yüzde 100 oranında zarar oluşmuştur. Diğer taraftan Hacılar Beldemizde 440 dekar; dane mısır, arpa, şekerpancarı, kuru soğan ve karpuz alanlarında dolu nedeniyle yüzde 90 oranında hasar gerçekleşmiştir.” dedi.

ZARARIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ RAKAMLARLA DİLE GETİRDİ
TBMM’deki konuşmasında Kırıkkale’de meydana gelen zararın büyüklüğünü de gözler önüne seren Milletvekili Öztürk; “Rakamlardan da görüleceği üzere toplamda yaklaşık 150 bin dekarlık bir hasar söz konusudur. Bu toplam alanın 50 bin dekarı tarlada kalmış biçilemez durumdadır. Diğer kalan 100 bin dekarda ise, hasat yapılsa bile çok ciddi verim kaybı beklenmektedir. Dekar başına ortalama 500 kg verim beklendiği düşünüldüğünde yaklaşık 7,5 milyon tonluk ürün kaybı yaşanmıştır. Durumun önemi ve vehameti rakamlardan da anlaşılmaktadır.” Hafta Sonundan Bu Yana Zararın Karşılanması İçin Çaba Gösteriyor MHP Milletvekili Öztürk hafta sonundan bu yana yaşanan aşırı yağış ve taşkınların neden olduğu zararların telafisi için çaba sarf ettiğini belirterek; “Hafta sonundan bu yana, tarlalarda oluşan zararlar nedeniyle ilgili Bakanlık, kurum ve kuruluşlarla diyalog halindeyiz. Bu kapsamda üç Sayın Bakanımıza vermiş olduğumuz yazılı önergelerimizle hem konunun önemine, hem de çözümüne katkı sunmak istedik.” diyerek, yapılması gerekenleri tek tek saydı.

KIRIKKALELİ ÇİFTÇİMİZİN BORÇLARI FAİZSİZ ERTELENSİN
Milletvekili Halil Öztürk TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında çiftçi borçlarının ertelenmesinin önemine değinerek şu şekilde devam etti: “Aşırı yağış, dolu ve selden zarar gören tüm çiftçilerin; Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankası’na olan mevcut borçlarının, şartsız bir şekilde faizsiz, masrafsız yapılandırılması veya ötelenmesi ile elektrik ve su borçlarının da affedilmesi yüzleri güldürecektir. Yanı sıra tohum, mazot, gübre ve diğer girdi maliyetlerinin daha yoğun bir şekilde sübvanse edilmesi çiftçimizin yükünü alacaktır. Aşırı yağış ve selden zarar gören yollar biran ince İl Özel İdaresi tarafından onarılmalı, taşkınların gerçekleştiği dere yatakları DSİ tarafından elden geçirilmelidir. Diğer taraftan; Cumhurbaşkanlığı afet fonundan zarar gören çiftçilerimizin zararlarının karşılanması için ek ödenek sağlanarak, çiftçimizin, Kırıkkale’mizin kara gününde yanında olduğumuzu gösterebilmeliyiz.” diyerek, konuyu TBMM gündeminde tutacağını ifade edip, tüm Kırıkkaleli çiftçilere ve zarar gören hemşehrilerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

İlginizi Çekebilir

İsmailoğulları; “Engelli vatandaşlarımız toplumu güçlendirecektir”

İlginizi Çekebilir

Türkyılmaz ve ekibinden Abalı ve Akbulut’a ziyaret

İlginizi Çekebilir

Çakmaklı, İYİ Parti’ye geçiş yaptı

Haber Yorumları

Yorum Yaz

23111

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171