KIRIKKALE
11°

Karabacak: “Kamu çalışanları yoksulluk sınırı altında çalışıyor!”

Çeşitli gıda ürünlerine yapılan zamlar ve hayat pahalılığı, vatandaşların geçim derdini biraz daha zorlaştırıyor. Kamu çalışanlarının yoksulluk sınırı altında bir ücrete çalıştığını ifade eden Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak, bu dur


SEYYANEN ZAM FARKI YANSITILMALIDIR 
Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı A. Yücel Karabacak, 2023 bütçesinin TBMM Genel Kurulu’na geleceği bugünlerde Hükümet’in ivedi tedbirleri gündemine alması gerektiğini bildirdi. Karabacak, seyyanen zam, enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması, refah payı, kamu çalışanları %15’lik vergi dilimine sabitlenmesinin elzem olduğunu ifade etti.

BELİRLENEN ORAN EKONOMİYE UYGUN DEĞİLDİR 
Başkan Karabacak açıklamasında şunları söyledi: “2023 yılı için vergi, ceza ve harçlarda yeniden değerleme oranı yüzde 122,9 oldu. Hükümetin, ekonomik gelişmelere uygun şekilde belirlemiş olduğu bu oranın, 2023 yılı için çalışanların aylık ücretlerine de yansıtılmasını istemek kadar makul ve doğal bir talep olabilir mi? Türkiye Kamu-Sen’in TÜİK verilerine dayanarak yaptığı tespitlere göre, Ekim 2022’de dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 18.069 TL hesaplandı”


ACI GERÇEĞİ AÇIK ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYOR 
Bu tablo, kamu çalışanlarının neredeyse tamamının yoksulluk sınırının altında bir ücrete mahkum bırakıldığına işaret etmektedir. Ekte sunulan ve Kasım ayına ait olan maaş bordroları bu acı gerçeği açık şekilde ortaya koyan örneklerdir. Yaklaşık 4 yıllık öğretmenimizin maaşı 8.584,56 TL. 1/4 dereceye gelmiş okul müdürümüzün maaşı 10.796,58 TL. En az yirmi yıllık hizmetli çalışanımızın maaşı 8.310,40 TL. Bu durum, kabul edilemez!

MAAŞLARA YANSITILMALI 
2023 Bütçesinin TBMM Genel Kurulu’na geleceği bugünlerde Hükümet ivedi tedbirleri gündemine almalıdır. Kamu çalışanlarının insanca yaşayabileceği bir ücrete kavuşturulması için; geçmiş kayıpları telafi etmek için seyyanen zam yapılsın! Enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılsın! Enflasyon farkının yanı sıra refah payı verilsin! Tüm kamu çalışanları %15’lik vergi dilimine sabitlensin!” dedi.

Haber: Burak Çalışkan 
 
 

Haber Yorumları

Yorum Yaz

65673

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171