KIRIKKALE
11°

Miraç gecesi, önemli bir gündür

Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Miraç Kandili nedeniyle açıklama yaptı. Yaşar, “Bu gecenin bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesini ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum


PAZAR GÜNÜ İDRAK EDECEĞİZ 
Müftü Yaşar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’ in gecenin bir vaktinde Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği, Sidret-ül Münteha’ya ulaştırıldığı Miraç Gecesini 27 Mart 2022 Pazar günü idrak edeceğiz. Cenab-ı Allah İsra Suresi’nde; “Kulu Muhammed’i bir gece Mescid-i Haram’dan kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Doğrusu O, işitir ve görür.” (İsra-1) buyurmuştur.”

GÜÇLÜ İMAN BAĞININ TEZAHÜRÜ
“Peygamberimizin hayatı içinde önemli bir yeri olan Miraç, Allah’ın sevgili Resulü Hz. Muhammed (s.a.s)’den başka hiç kimseye vermediği ilahi bir ihsandır. Peygamberimiz için pek büyük şan ve şerefle dolu olan Miraç mucizesi, biz müslümanlar için de ilahi rahmetler ve lütuflarla doludur. Allah Resûlü (s.a.s) bu ilahi rahmetler ve lütuflarla dolu Miraç yolculuğundan ümmeti için büyük önem arz eden üç hediyeyle dönmüştür. Bu hediyeler, Allah ile kul arasındaki güçlü iman bağının tezahürü, yönünü kıbleye dönen, alnını secdeye koyan müminin manevi yükselişi, bedenen olduğu kadar zihnen ve kalben de insanı kuşatan, insanın güzel ahlaklı, dürüst, mütevazı, merhametli, adil olmasına yönelten beş vakit namaz.”

ALLAH KULUNA VAHYİNİ İLETTİ BUYURULMAKTA
“Bize iman esaslarını, kulluk şuurunu ve sorumluluk bilincini hatırlatan, dünyada yapıp ettiğimiz her şeyin bir hesabı olduğunu bildiren ve Rabbimize içtenlikle nasıl dua ve yakarışta bulunacağımızı öğreten “Âmenerresûlü” olarak bildiğimiz ve her gün yatsı namazından sonra okuduğumuz Bakara Sûresi’nin son iki âyeti, Ümmet-i Muhammed’den Allah’a ortak koşmayanların günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete girecekleri müjdesidir.
Böyle müstesna bir gece vesilesi ile sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’e bu gece vahy edilen, insanlığı mutluluğa götürecek prensipleri de hatırlamak lazımdır. Çünkü Necm Suresinin 10. ayetinde Miraç’ın ruhi hallerinden söz edilirken “Böylece Allah kuluna vahyini iletti” buyurulmaktadır.” 

FAZİLET KURALLARINI İHTİVA ETMEKTE
“Bu hakikatler İsra Suresi 23-39. ayetlerinde geçen: “Allah’a ortak koşulmayacağı, yalnız O’na kulluk edileceği ve yalnız O’ndan yardım isteneceği, anne-babaya hürmet edileceği ve onların duaların alınacağı, zinaya yaklaşılmayacağı, haksız olarak kimsenin canına kıyılmayacağı, yetimlere iyi muamele edileceği, ölçü ve tartıda doğruluk üzere olunacağı, bilmediğimiz bir şeyin ardından körü körüne gidilmeyeceği ve şuurlu hareket edileceği, yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürünmeyeceği” prensipleri hiç şüphe yok ki toplum için gerekli bütün ahlak ve fazilet kurallarını ihtiva etmektedir”. 

EY ALLAH’IN KULLARI, DUAYA SARILINIZ
“İşte Miraç gecesi böyle mübarek bir gecedir. Dünya ve ahiret saadetine erişmek için bu gerçeklere kulak vererek geceyi ihya etmeliyiz. Bu gecede her zamankinden daha fazla duaya sarılalım, Peygamber Efendimizin: “Sizden her kime dua kapısı açılmış ise, ona rahmet kapıları açılmıştır. Allah’tan bir şey istenecekse afiyetten daha güzel bir şey istenemez. Dua, başa gelen ve henüz yaşanmayan belâlara karşı fayda sağlar. Ey Allah’ın kulları, duaya sarılınız!” kutlu nasihati doğrultusunda zorluklarımızı kolay, şerleri hayırlara tebdil, kardeşliğimizi daim ve güçlü eylemesi, hastalarımıza acil şifalar lütfetmesi, devletimizin bekası, milletimizin ve bütün müslümanların birlik ve beraberliği, bütün insanlığın mutluluğu ve huzuru için bol bol dua edelim. Kullukta ve insani değerlerde en yüce mertebelere yükselişi simgeleyen Miraç Gecesinin, zihinlerimize berraklık, kalplerimize ferahlık, akıllarımıza genişlik ve hayatımıza huzur getirmesi dileği ile Miraç Gecenizi tebrik ediyor, bu gecenin bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesini ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum” dedi.
 

İlginizi Çekebilir

Bakan Karaismailoğlu: 'Bölünmüş yollar sayesinde yılda 22 milyar Türk lirası tasarruf sağladık'

İlginizi Çekebilir

Proje eğitimi alan öğretmenler yeni döneme hazır

İlginizi Çekebilir

2021 yılında 4 bin 226 kişiye istihdam

Haber Yorumları

Yorum Yaz

76356

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171