KIRIKKALE
33°
03:1

Akşam'a Kalan Süre

30 Ağustos, vatanın tekrar tescillendiği gündür

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve eşi Arzu Tekbıyıkoğlu tarafından MKE Havuzbaşı Sosyal Tesisleri’nde resepsiyon verildi.


KİM BİR MUCİZE GÖRMEK İSTİYORSA 100 YIL ÖNCESİNE BAKSIN”
Coşku ve heyecanla tüm gün boyunca süren 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve eşi Arzu Tekbıyıkoğlu tarafından MKE Havuzbaşı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen resepsiyonla devam etti. Protokol üyeleri, şehit aileleri ve gaziler ile ailelerinin katıldığı resepsiyonda konuşma yapan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, “Kim ki bir mucize görmek istiyorsa 100 yıl öncesine baksın. 100 yıl öncesinde hatta daha eskisinde durum şöyleydi; büyük devletimiz artık zayıflamıştı, son 200 yıldan beri mağlubiyetlerimiz galibiyetlerimizden daha fazlaydı. Sonra Rus harbi Rus yenilgisi, peşinden Trablusgarp. Trablusgarp’la beraber Trablusgarp’tan çekilişimizin nedeni ve ciğerparemiz balkanları kaybedişimiz, sonra büyük güçlü düveli muazzama denen devletlerin bizim topraklarımıza, bizim vatanımıza göz dikmesi. Artık bunlarında miadı doldu, bunları da tarih sahnesindeki yerinden edelim, bir ceset torbası gibi atalım saikiyle 1. Cihan harbini başlattılar.”

TEKBIYIKOĞLU, 30 AĞUSTOS'UN ÖNEMİNİ ANLATTI
Vali Tekbıyıkoğlu, “Kanal Cephesi, Galiçya, Yemen, Kafkaslar, Çanakkale büyük mücadeleler verildi. Siperler doldu doldu boşaldı, tabyalar doldu doldu boşaldı, Anadolu insanın, Türk’ün önemli bir kuvveti buralarda kırıldı ve 1. Cihan harbinden mağlup ayrıldık. Sonra Mondros Mütarekesi, sevr dayatması ile vatanımızı tekrar bölmek istediler.  Bizi geldiğimiz yerlere Asya’nın içerisine sürmek istediler. Payitaht işgal altındaydı, memleketin güneydoğusu, Fransızlar güneyi, İtalyanlar, İzmir işgal altındaydı. Yunanlar Polatlı’ya kadar gelmişti. Tam Türk’e kefen biçilmişti ki o yüz yılın mucizesi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tıpkı bir cesede yeniden ruh verirmiş gibi, tıpkı bir millete yeniden enerji verirmiş gibi bu millete tekrar enerji vererek, tekrar bir ruh vererek, tıpkı Anka Kuşu gibi kendi külünden kendini oluşturarak bu kutlu mücadeleyi verdi ve bunu Cumhuriyetle nişanladı. Yapamazsın dediler inanmadılar, nasıl yapacaksın dediler. Silah yok dediler, buluruz dedi. Asker yok dediler, toplarız dedi. Nasıl toplarsınız diye sorduklarında ise, ‘Kopan bir tesbihin tanelerini toplarmış gibi toplarız’ dedi. Hakikaten kopan bir tesbihin tanelerini toplarmış gibi toplanan ordu 100 yıl önce  bugün Afyon’da başlayarak düşmanı püskürttü ve 9 Eylül’de de düşmanı denize atarak bu kutlu zaferi taçlandırdı”

30 AĞUSTOS SADECE BİR TARİH DEĞİLDİR
Vali Tekbıyıkoğlu, “30 Ağustos sadece bir tarih değil, 30 Ağustos, mazlumun zalime galip geldiği bir gün. 30 Ağustos, imanın küfre galip geldiği bir gün. 30 Ağustos, iradenin istilaya karşı geldiği bir gün. 30 Ağustos, tamda Türk’ü mezara koyduk dedikleri anda Türk’ün ayağa kalkıp ‘Mekanın gerçek sahibi burada’ dediği gündür. Bu duygu ve düşüncelerle, bundan 100 yıl önce bu memleketin tekrar geri vatan kazanılmasında, tıpkı bin yıl öncesinde Malazgirt Harbi’nde olduğu gibi tekrar Türk’ün vatanının tescillendiği bu kutlu mücadelede emeği geçen başta Mustafa Kemal Paşa onun silah arkadaşlarını, Sakallı Nureddin Paşa’yı, şehit olanlar ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bu güzel bayramın, bu kutlu bayramın 1000 yıl sonra yeni ufuklarda yeni sınırlarda yine aynı coşkuyla kutlanması temenni ediyorum” dedi.

KATILIM YÜKSEK OLDU
Vali Tekbıyıkoğlu konuşmasının ardından eşi Arzu Tekbıyıkoğlu ile birlikte resepsiyona katılan protokol üyeleri, şehit aileleri ve gaziler ile sohbet etti. Resepsiyona, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ersan Aslan, Kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, il protokolünün temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, mesleki teşekküller ve muhtarlar katıldı.
 
Haber: Osman Yılmaz 

İlginizi Çekebilir

Kadınlar üretiyor dezavantajlar avantaja dönüşüyor

İlginizi Çekebilir

Vali Tekbıyıkoğlu, hedik kaynattı

İlginizi Çekebilir

Önal, “MKE Teftiş Kurulu’nun kapatılması iyi niyetli bir girişim değildir”

Haber Yorumları

Yorum Yaz

24434

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171