KIRIKKALE
33°
06:31

Öğleye kalan Süre

Ahılı köyüne ait yemek Homa

Kırıkkale’nin unutulmayan lezzetleri ve tatları arasında birçok çeşit ürünler yer alıyor. Bu ürünler arasında tarihi geçmişe tutanlar arasında ‘Homa Yemeği’ yer alıyor. Kırıkkale Pastacılar Aşçılar Kebapçılar Dernek Başkanı Özgür Dönmez, bu yemeğin tarihi


UNUTULMAYAN BİR LEZZET 
Kırıkkale Pastacılar Aşçılar Kebapçılar Dernek Başkanı Özgür Dönmez, unutulmaya yüz tutmuş ama damaklarda lezzeti unutulmayan yemekleri gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Homa Yemeği, binlerce yıl ötesine dayanan bir geçmişe sahip. Başkan Dönmez, “Bu sefer ki adresimiz: Kökleri 1150 yıllarına kadar dayanan Ahılı köyü. Ahılı köyünde kurban bayramının 2.gününden sonra bir et yemeği yapılıyor ismi ”Homa.”

BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜ YAPILIYOR 
Kurbanda kesilen küçük baş hayvanlarının but kısmının eti alınıyor, kalan kemik bakır kazanda kaynamaya bırakılıyor(1 saati geçkin kısık ateşte),buttan çıkarılan etler kuş başı doğranıyor, doğrandıktan sonra bakır tencerede tereyağı ile harlı odun ateşinde(etler mühürleniyor)çekilmiş köy biberi, kıyılmış sarımsak ve tuz eklenerek suyu çekene kadar kavruluyor, ardından kaynattığımız kemiğin suyu yavaş yavaş ekleniyor, kısık ateşte yarım saat kadar kaynatıldıktan sonra ocaktan alınıyor, kuzu eti ile kemik suyunun birleşmesi ile ortaya çıkan bu harika lezzet ekmeğe bana bana yeniliyor” dedi. Dönmez, Ahılı köyü sakinlerinden Lütfü Söylemez’e desteklerinden dolayı da teşekkür etti.
 
Haber: Ümmügülsüm Tekin (Stajyer)

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale'de Jandarma'dan uyuşturucu operasyonu!

İlginizi Çekebilir

Sulakyurt’a Kur’an Kursu yapılıyor 

İlginizi Çekebilir

Polisim diyerek dolandırdı! Gerçek polisten kaçamadı!

Haber Yorumları

Yorum Yaz

96420

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171