• Dolar
  17.965
 • Euro
  18.577
 • Ç.Altın
  1.661
 • Altın
  1.033
KIRIKKALE
33°
00:14

Öğleye kalan Süre

Sokağa çıkma yasağını fırsata çevirdi, girişimci oldu

Kırıkkale'de KOSGEB'in hibe desteğiyle atölye açan Munise Canbolat: "KOSGEB bize çok yardımcı oldu, yol gösterdi. Onlara çok teşekkür ediyorum. Kadınlarımız önce karar versinler ve hiçbir şeyden korkmasınlar. Her şeyin başı cesaret" dedi.


YENİ SANAYİ SİTESİ'NDE ATÖLYE AÇTI
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde evde ahşap oyuncak yapmaya başlayan kadın girişimci Munise Canbolat, iç piyasanın yanı sıra ABD, İsrail ve KKTC'ye de oyuncak satıyor. Salgın sürecindeki kısıtlamalarda zaman geçirmek için evinde ahşap oyuncak üretmeye başlayan 61 yaşındaki Munise Canbolat, aile üyelerinin de desteğiyle yaptığı ürünlerin internette ilgi görmesi üzerine üretimini kiraladığı başka bir evde sürdürdü. Canbolat, işlerin büyümesinin ardından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) 100 bin liralık hibe desteğiyle Yeni Sanayi Sitesi'nde atölye açtı. 
 

KOSGEB BİZE ÇOK YARDIMCI OLDU
Atölyede ahşaptan üretilen insan figürleri, gökkuşakları, uçak, helikopter, kamyonet, kumbara, denge tahtası gibi oyuncaklar iç piyasanın yanı sıra ABD, İsrail ve KKTC'ye de gönderiliyor. Munise Canbolat, bu işe damatlarının desteğiyle başladığını belirterek, "Damadım dışarıdan parçaları kesip getiriyordu. Biz de eşim ve kızımla ahşaplara boya falan yaptık. Sonra iş büyümeye başladı. Atölyemizi KOSGEB'ten aldığımız hibe desteğiyle açtık. KOSGEB bize çok yardımcı oldu, yol gösterdi. Onlara da çok teşekkür ediyorum." dedi.
 

YURT İÇİNDE ULAŞAMADIĞIMIZ İL KALMADI
Canbolat, ürettikleri oyuncakları yavaş yavaş yurt dışına satmaya da başladıklarını dile getirdi. Oyuncakları şimdilik ABD, İsrail ve KKTC'ye gönderdiklerini anlatan Canbolat, "Yurt içinde ulaşamadığımız il kalmadı. Her yere gönderiyoruz. Çok güzel yorumlar da geliyor. Her ürünü çocukların daha sağlıklı bir ortamda oynaması için en ince detayına kadar inceliyoruz. Yöresel oyuncakların yanı sıra daha çok waldorf oyuncaklar üretiyoruz. Bu oyuncaklar çocukların el becerileri ve hayal güçlerinin gelişmesi için çok önemli. Bir de oyuncaklarımızı hafif ağaçlardan yapıyoruz." diye konuştu.
 

KENDİ İŞİMİZ OLDUĞU İÇİN SEVEREK GELİYORUZ
Canbolat, atölyede 10 kişiye istihdam sağladıklarına değinerek, "Kadınlarımız önce karar versinler ve hiçbir şeyden korkmasınlar. Her şeyin başı cesaret." ifadelerini kullandı. Munise Canbolat'ın 26 yaşındaki üniversite mezunu kızı Elif Nur Canbolat ise müşterilerle birebir kendisinin ilgilendiğini söyledi. Ürünlerde sorun olduğunda müşterilere yardımcı olduklarını vurgulayan Canbolat, "Aile içerisinde olduğu için gerçekten çok mutlu bir ortamdayız. Kendi işimiz olduğu için severek geliyoruz. Kendi adıma çok mutluyum ve şanslı olduğumu da düşünüyorum. Umarım hep böyle gider." dedi.
Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

KOSGEB’den faizsiz 100 bin TL kredi

Haber Yorumları

Yorum Yaz

25965

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171