• Dolar
  17.951
 • Euro
  18.558
 • Ç.Altın
  1.658
 • Altın
  1.031
KIRIKKALE
33°
01:43

Öğleye kalan Süre

Öztürk, TBMM’de çiftçilerin desteklenmesini istedi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, gündem dışı söz alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; “Desteklerle Türk çiftçisinin elini güçlendirmeliyiz” dedi.


“KURAKLIKTAN EN ÇOK ÇİFTÇİMİZ ZARAR GÖRDÜ”
TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında; küresel ısınmanın olumsuz etkilerinden bu sene en çok ülkemiz çiftçisi ve üreticisi zarar gördüğünü belirten Öztürk, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Özellikle seçim bölgem Kırıkkale Keskin’de, Balışeyh’te, Delice ve Karakeçili ilçelerimiz ile Çerikli beldemizde çok ciddi kuraklık zararları oluşmuş, ürün tarlada kalmıştır. Bu minvalde eldeki imkânlarla yapılması gerekenlerin bir kez daha gözden geçirilmesi yerinde olacaktır. Çünkü ertelenen çiftçi borçlarının bir kısmının ödemeleri, Ekim sonu itibariyle tekrar başlayacaktır.” dedi.

“ÜRETİM MAALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ”
Açıklamalarını devam ettiren Öztürk; “MHP olarak öteden bu yana; çiftçilerin ve hayvansal üreticilerin meselelerini, beklentilerini ve hedeflerini yakından takip etmekte olduklarını belirten milletvekili Öztürk ilgiyle izlenen konuşmasında; “Çiftçilerimizin sorunları vardır ve bunlar ilgili Bakanlıklarca etap etap çözülmektedir. Şu zorlu günlerde hükümetin çiftçilerimize yönelik adım ve kararları yerinde ve değerlidir. Ödenen desteklerin yanı sıra geçtiğimiz hafta; TBMM’de Milliyetçi Hareket Partisi’nin de desteği ile çıkardığımız önemli bir kanunla çiftçilerimize yapılan destek ödemelerinden alınan vergiler kaldırılmıştır. Bu kanun ile, bugüne kadar alınan 4 milyar TL vergi tutarı da çiftçilerimize iade edilecektir. Tüm bunlarla beraber; üretim maliyetlerinin aşağılara çekilmesi, finansman sıkıntılarının giderilmesi yönünde atılacak yeni adımlar da, çiftçilerimizin ve üreticilerimizin beklentisidir. Çünkü küresel ısınmanın neden olduğu kuraklık, aşırı yağış ve bazı nedenlerle ürünü yetişmeyen, çoğu bölgede ürünü tarlada kalan köylümüz, şimdilerde yeniden borçlanarak tarlasını ekmeye gayret göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

“BORÇLARI ERTELEYELİM TÜRK ÇİFTÇİSİNİ  GÜÇLENDİRELİM”
MHP’li Öztürk TBMM’deki konuşmasında; buğdayda dünya ihracatının % 20’sine sahip Rusya Federasyonu’nun buğday ihracatını durdurmasıyla, buğday başta olmak üzere tahıl fiyatlarının yükseldiğini belirterek; “Artık dünyada da ürün azlığı veya kıtlığı baş gösterebilecektir. Bu bakımdan ekim alanlarımızı büyütmek ve güçlendirmek adına, öncelikle Türk çiftçisinin elini güçlendirmeliyiz. Bir öneri olarak; Ekim ayının başında ödenmek üzere ‘ekim desteği’ veya başka bir isim altında çiftçilerimize daha güçlü bir destek sağlayabilmeliyiz. Yanı sıra tohum, mazot, gübre ve diğer girdi maliyetlerinin daha yoğun bir şekilde sübvanse edilmesi çiftçimizin yükünü alacaktır.  Beraberinde tüm çiftçilerin; Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankası’na olan mevcut borçlarının, şartsız bir şekilde faizsiz, masrafsız yapılandırılması veya ötelenmesi ile elektrik ve su borçlarının da affedilmesi yüzleri güldürecektir.” diyerek, bu genel beklentinin karşılanmasıyla çiftçilerin kışı huzurlu geçireceklerini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Sulakyurt için tarihi bir gün

İlginizi Çekebilir

Öztürk’ten Türk ordusuna iftira atan barolara tepki!

İlginizi Çekebilir

“MHP’nin bayrağını daha ileriye taşıyacağız”

Haber Yorumları

Yorum Yaz

47717

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171