• Dolar
  18.578
 • Euro
  18.501
 • Ç.Altın
  1.646
 • Altın
  1.024
KIRIKKALE
21°
00:16

Öğleye kalan Süre

Yahşihan’ın domatesleri Dünyanın dört bir yanında

Yahşihan Belediye Başkanlığı görevine seçildiği günden bu yana üretken belediyecilik anlayışı ile hareket eden Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, yeni bir projeye daha imza attı. 90 dönüm arazi üzerine 150 bin domates fidesi diken Yahşihan Belediyesi, dom


YAKLAŞIK 250 TON DOMATES, YAHŞİHAN BELEDİYESİ’NİN GAYRETLERİYLE 7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK 


ÇİFTÇİLERE 1 BUÇUK MİLYON DOMATES FİDESİ
Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz geçtiğimiz aylarda, Yahşihan ilçesinde Kızılırmak kenarında bulunan 90 dönümlük bir alana, 7 kişilik bir ekiple 150 bin domates fidesi ekildiğini ve buradan toplanacak olan domateslerin, ilçeye kurulacak olan domates kurutma alanında kurutulacağını belirtmişti. Proje ile tarımda devamlılığı sağlamayı amaçladığını belirten Türkyılmaz, Asya Sara Anonim Şirketi ortaklığı çiftçilere yaklaşık 1 buçuk milyon domates fidesi dağıtılacağını söyledi. 

YAHŞİHAN’IN DOMATESLERİ 7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK
Yaklaşık 2 ay önce dikilen domatesler, 26-30 Temmuz tarihleri arasında hasat edilecek. Yaklaşık 250 ton domatesin elde edileceği hasat sonrası domatesler, Asya Sara Anonim Şirketi ortaklığı ile ilçeye kurulacak olan domates kurutma tesisinde kurutulacak ve elde edilen domates kuruları Çin, Polonya, Almanya, Finlandiya, Hollanda, Katar ve İtalya olmak üzere 7 ülkeye ihraç edilecek. Ayrıca domates kuruları Yahşihan’da bulunan 6 bin haneye 100’er gramlık paketler halinde dağıtılacak. Domates kurutma tesisinde, projenin ilk aşamasında 50 kişiye istihdam sağlanacak.


EV HANIMLARINA İŞ İMKANI SAĞLAYACAK
Hayata geçirilen bu proje, üreticiler, tesis çalışanları ve çiftçiler haricinde ev hanımlarına da getiri sağlayacak. İlçede işi bulunmayan ve hali hazırda çalışmak isteyen ev hanımları, bu proje sayesinde çalışma ve ev ekonomisine katkı sağlama fırsatı bulacak.

“ÇİFTÇİMİZE EKONOMİK KAZANÇ, KADINLARA İSTİHDAM”
“Üretken belediyecilik adına yaptığımız çalışmalarımızda ilçemize domates kurutma alanı kuracağımızın müjdesini vermiştik. İlk çalışmalarımıza Kızılırmak Nehri kıyısındaki 90 dönüm araziye 150 bin adet domates fidesi dikerek başladık. Yaklaşık 2 ay sonra hasadını yapmayı planladığımız domatesleri kurutma işlemine başlatıp 7 ülkeye ihraç edeceğiz. Projemiz sayesinde çiftçilerimiz ekonomik kazanç, kadınlar iş istihdamı sağlayacak. Ayrıca ilçemizde ve ilimizde bulunan tüm çiftçilere ise Asya Sara Anonim Şirketi firması ile beraber 1,5 milyona yakın domates fidesi dağıtacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Bu sene de üretip kuruttuğumuz domatesleri 6 bin haneye 100’er gram paketlenmiş şekilde dağıtacağız. Şimdiden projemizin ilimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir 

İlginizi Çekebilir

Türkyılmaz: “Dördüncü cemre gönlümüze düşsün”

İlginizi Çekebilir

Yahşihan’da zehirli asbest boru kalmadı

İlginizi Çekebilir

Araçların motor bölümüne giren kedilere dikkat: ’Kontağı çevirmeden kaputa vurun’

Haber Yorumları

Yorum Yaz

82373

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171