KIRIKKALE
33°
05:36

Öğleye kalan Süre

Arama kurtarma köpeği İGLO göreve hazır

6 Şubat depreminin merkez üssü Pazarcık’ta Kırıkkale Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri aktif rol aldı. Ekiplere dahil olan arama kurtarma köpeği İGLO’da sıkı bir eğitimden geçiyor. İGLO’nun görevi hayat kurtarmak olarak tanımlanıyor.


PAZARCIK’TA AKTİF ROL ALDILAR
Kahramanmaraş Pazarcık merkez üslü deprem sonrası aktif rol alan Kırıkkale Belediyesi Arama Kurturma ekiplerinin çabaları ile pek çok vatandaşın hayatı enkazlardan sağ olarak çıkarılarak kurtarıldı. Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın talimatı ile 6 Şubat depremi sonrası Kırıkkale’den hareket eden arama kurtarma ekipleri özellikle Pazarcık’lı vatandaşların gönlünde ayrı bir yer edindi. Yaşanan doğal afetler sonrası arma kurtarma ekiplerinin değeri bir kez daha anlaşılırken Kırıkkale Belediyesi arama kurtarma ekiplerine iki arama kurtarma köpeği de dahil oldu.

SAYGILI’NIN TALİMATI İLE KURULDU
Kırıkkale Belediyesi Arama Kurtarma Ekiplerine dahil olan İGLO deprem, sel, çığ gibi afetler nedeniyle mahsur kalan ya da olumsuz doğa koşullarında kaybolan insanları aramak üzere aktif olarak yetiştiriliyor. Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın talimatı ile kurulan arama-kurtarma ekiplerine dahil olan İGLO’nun eğitimleri hakkında bilgi veren Köpekli Arama Grubu Ekip Lideri İsmet Pehlivanlı “Köpekli arama timlerimiz hem Türkiye’de hem de yurtdışında, sayısız doğa arama operasyonlarında ve afetlerde görev almak için hazır. Ulusal ve uluslararası gerekli sertifikaları alabilmek için sürekli çalışıyoruz. Şuanda iki köpekli arama gruplarımız mevcut. Düzenli olarak eğitimlerden geçiyor” dedi.

EĞİTİM YERLERİ MOLOZ YIĞINLARI, BOZUK ZEMİNLER
Eğitimleri, çeviklik, yönlendirme, arama ve itaat gibi çeşitli başlıklar altında gerçekleştirdiklerini belirten Pehlivanlı, “Eğitimlerimizi ‘pozitif destekleme koşullandırma’ prensibi üzerine şekillendiriyoruz. Cezalandırma ya da negatif koşullandırma, bu ekolün tabiatına aykırıdır. Moloz yığınları, bozuk zeminler, yüksekte yürüme, karanlık alanlar, kendi başına ulaşamadığı yerlere ulaşabilmesi için merdiven çıkabilme gibi yeteneklerini geliştiriyor, özgüvenlerini artırıyoruz. Uzaktan yönlendirme çalışmaları da gerçekleştiriyoruz. İtaat ile köpeklerimizin sahibiyle iletişimini artıracak çalışmalar yapıyor ve canlı insan kokusunu tespit etmelerini ve kokunun kaynağına en yakın noktaya kadar ulaşıp bize bir işaret vermesini sağladığımız çalışmalarımız oluyor” diye konuştu.

SAYGILI ÖNEMLERİNİ BİR KEZ DAHA ANLADIK
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı “ Kahramanmaraş depremin olduğu ilk andan itibaren en hızlı şekilde organize olup hemen deprem bölgesine ulaştık. Canhıraş bir şekilde kurtarma çalışmaları yapıp çok sayıda canlı insanımızı orada enkazdan kurtardık. Oradaki vatandaşlarımızın en acılı zamanlarında hem psikolojik hem de fiziksel her türlü yanlarında olduk. Ondan sonraki süreçte birçok gayretiniz de oldu. Burada yaptığımız çalışmalarda Arama Kurtarma ekiplerinin önemini bir kez daha anladık. Bu ekiplerimize dahil olmak üzere iki arama – kurtarma ekibimiz dahil oldu. Bundan sonra olabilecek afetler sonrası arama ve kurtarma çalışmalarında yer alacaklar. Eğitimlerini yakından takip ediyoruz. Umarız ihtiyaç olmaz ama güçlendirdiğimiz Arama-Kurtarma ekiplerimiz oluşabilecek tüm afetlere karşı hazırız” ifadelerinde bulundu.

GERÇEKLERİ ARATMAYAN EĞİTİM
Kırıkkale Belediyesi arama kurtarma ekiplerine dahil olan İGLO eğitimleri gerçeği aratmayan senaryolarda alıyor. Kırıkkale Belediyesi tarafından şehir merkezinde yürütülen metruk binaların yıkım alanına getirilen İGLO senaryo gereği yıkıntılar arasında kalan bir vatandaşı aramaya başladı. Eğitmeni tarafından molozlar arasında dolaşarak aldığı komutlarla en kaz altında kalan vatandaşı arayan İGLO kısa süre içerisinde yaralıyı bulup ekiplere hareket ve sesler ile vatandaşın yerini bildirdi.

Haber:Yunus Emre Altundağ 

İlginizi Çekebilir

Arama kurtarma köpeği İGLO göreve hazır

İlginizi Çekebilir

Deprem bölgesinde görev alanlar başarı belgesi ile ödüllendirildi

İlginizi Çekebilir

Kumbarasında biriktirdiği parayı deprem bölgesine bağışladı

Haber Yorumları

Yorum Yaz

63323

Hakkımızda

Kirikkalehaber.net'de kırıkkale'ye dair önemli haberleri, Kırıkkale son dakika haberlerini ve Kırıkkale ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171